Kürt Dosyası 4 - Suriye de Oynanan Oyunun İç Yüzü

 

Suriye’nin Haseki iline bağlı Kamışlı ilçesinde oynanan bir futbol karşılaşmasında Araplar ile Kürtlerin birbirlerine karşı attıkları sloganlar neticesinde meydana gelen şiddet ve bu şiddetin saha dışına sıçrayarak Resulayn ve Halep’in Aynelarab ilçesine yayılmasının ardında İsrail (MOSSAD) bulunmaktadır.

Neden İsrail sorusuna gelince; Yakın bir tarihte İsrail Suriye’yi uyarmış ve kendisine dikkat etmesini sert bir şekilde söylemişti

Suriye bu durumdan kurtulabilmek için Türkiye’ye yakınlaşmayı planlayarak Suriye devlet başkanı Beşşar ESAD sevgili eşiyle ve bir heyetle Türkiye’ye resmi bir ziyaret düzenledi. Bu ziyaret Türkiye’de bir şaşkınlık yaratmış ve herkes bu ziyaretin perde arkasını öğrenmek için çabalıyordu.

Beşşar ESAD ziyaretin amacını üstü örtülü anlattı. Yapılan bu ziyaret aslen Beşşar ESAD’ın Suriye ile İsrail’in arasını bulmak için Türkiye’yi seçtiği içindi. Bunu sağlamak için de Türk işadamlarını Suriye’ye çağırıyor ve onlara her konuda da yardımcı olunacağı hususunda sözler veriyordu.

Ayrıca asıl en önemli nokta olan Türkiye-Suriye sınırının mayınlardan temizlenerek bu bölgenin tarım sahasına dönüştürülmesi noktasında Türkiye ye öneride de bulunuyordu. Bu durum bir nevi suni sınırın oluşturulması demek anlamına geliyordu.

Birde PKK/KADEK konusunda da Türkiye ye güvence veriyordu. Bu söylenen sözler artık Türkiye ile Suriye nin arasının düzeltilmesi konusunda güzel gelişmeler olarak nitelendirilebilir. Bura da Türkiye nin önüne bir fırsat konulmuştur ve bu fırsatı da çok iyi değerlendirmek mecburiyetindedir. Türkiye ve Suriye artık her konuda dost ve müttefik iki ülke olmak zorundadır.Suriye Türkiye nin Ortadoğu ya açılan kapısı durumundadır ve bunu da değerlendirmelidir.Bu bağlamda bu gelişmeler yaşanırken İsrail ve ABD bu durumdan işkillenerek hemen akabinde Suriye ye tehditler savurmaya başlamışlardır.

İlk tehdit ABD den gelmiştir. ABD nin, terörizmi desteklemekle suçladığı Suriye ye yakında sert yaptırımlar uygulamaya başlayacağı bildirilmiştir. ABD nin Yakındoğu dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi nde yaptığı konuşmada, yaptırımların çok yakında uygulanmaya başlayacağını söylemiştir.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ın, Suriye nin terörist gruplara verdiği desteği sona erdirme sözü vermemesi durumunda, ülkesinin izole edilmesi riski ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunmuştur.Tabii Suriye de ki Kürt ayaklanması da bu gelişmelerden dolayı yaşattırılmıştır.

PKK/KADEK terör örgütü de ABD den ve İsrail den mesajı alır almaz Suriye’ye tehdit savurmuştur. Amaç Suriye ile Türkiye’nin aralarının düzelmesini, yakın ilişkiler içinde olmalarını ve Suriye nin kıpırdamasını engellemektir.

Suriye de meydana gelen olaylar bölge ülkelerini de derin derin düşünmeye sevk etmişti. Suriye de ki olaylar Kürtlerin yoğun bulundukları ülkelerde de kıpırdanmalarına ve ufak ufak seslerini yükseltmelerine sebep olmuştur.

İran da da Kürtlerin yoğun olduğu Mehabad, Sanandac, Merivan ve Bena kentlerinde gerginlik başlamış Tahran hükümeti de sokağa çıkma yasağı uygulayarak ve kentlerde güvenlik önlemlerini arttırarak şiddet olaylarının yaşanmamasını sağlamaya çalışmıştır.

Çevre ülkelerde acaba bu durum bize de sıçrar mı? Diye kara kara düşünürlerken ABD beklenen cevabı verdi terörle mücadelemiz devam edecek ve terör nerede olursa olsun imha edilecektir.

Bu mesaj Suriye yi, İranı, Kore yi, Libya yı, Suudi Arabistanı, Mısırı, Ürdünü kapsıyordu. Bu ülkeler yavaş yavaş sindirilerek teröre destek vermediklerini ve terörle bütün güçleriyle mücadele edeceklerini açıklıyorlardı.

Fakat tehlike daha geçmiş değil ve ABD nin nereyi hedef seçeceği de belirli değil. Şuan ki duruma bakıp ta bir hedef söylemek gerekirse ilk akla gelecek olan Suriye dir. Çünkü Suriye Kürdistan devletinin kurulabilmesi açısından önemli bir yer teşkil etmektedir. Suriye, haritaları bile yıllar öncesinden hazırlanmış olan kurulması için çalışılan Kürdistan devletinin Türkiye ye uzanan bölümünde kilit rolündedir.

ABD, Irak ta Kürt devletinin oluşumunu belirli bir yöne yerleştirmiştir ve sürecin işlemesi içinde Şiilerin üzerine saldırmaya başlamıştır. Şiilere saldırarak İran ında dikkatli olmasını ima etmektedir.

Sırada Suriye var. Onun içinde Suriye ye baskı ve sindirme stratejisiyle hareket ederek Suriye de bulunan Kürtleri ayaklandırma planıyla birleşmelerini ve Kürtlerin hazırlıklı olmaları sağlanmaya çalışılmıştır. Bunun yanında İran da ki Kürtlere de göz kırpılmıştır.

Türkiye de ki Kürtlere de bu gibi olaylar için daha erken olduğu ve sadece cezaevlerinde ki hükümlü PKK/KADEK militanlarının serbest bırakılmaları bu bağlamda da DEP milletvekillerinin (Leyla Zana sembol), Abdullah Öcalan ın (APO) serbest bırakılmaları için izinsiz gösteriler düzenlemeleri, Kürtçe dil eğitiminin yaygınlaştırılması için mücadele etmeleri emredilmiştir.

Suriye'de Kürt Ayaklanması

Suriye’de meydana gelen Kürt ayaklanması sonucu oluşan tedirginlik şuan kısa bir süre için dindirilmiştir. Fakat bu durum geçici bir süreyi kapsamaktadır.

Şöyle ki şuan Irak’ta meydana gelen Şiiler ile işgalci ülkeler arasında ki silahlı çatışmalar devam etmektedir. Bu durum ne zamana kadar böyle sürer bilinmez.

Suriye’de olaylar yaşanırken Avrupa’da bulunan Kürt gruplar hiç zaman kaybetmeden harekete geçerek Avrupa kamuoyunu etkilemek üzere Avrupa’yı Suriye üzerine kışkırtmak için gösteriler düzenlediler.

Gösterilerin düzenlenmiş olduğu ülkeleri sizler daha önceden de biliyorsunuz. Bu ülkeler yıllardır PKK/KADEK terör örgütüne her türlü desteği ve yardımı yapmış olan ülkelerdir. Fotoğraflarda da gördüğünüz ülkelerle birlikte Almanya, Norveç, Belçika, Fransa, İngiltere, Hollanda, Danimarka, Yunanistan, ABD, Rusya, İsrail, Avustralya, İtalya, GKRY, Ermenistan…vb. birkaç ülke daha.

Bu ülkeler TSK’nin 15 yıl PKK/KADEK ile yaptığı mücadelede de Türkiye’ye baskı ve uyarılarda bulunmuştur. Almanya ( benim silahlarımla PKK ile mücadele edemezsin diye uyarıyordu, yine aynı Almanya parasını ödediğimiz halde firkateyn satışını dondurmuştu, ABD misket bombalarını PKK ile mücadele de kullanamazsın diye Türkiye’ye ambargo uyguluyordu, daha sonra ABD F-16 C/D Savaşan Şahin uçaklarının satışlarında da sorunlar çıkartmıştı, yine aynı ABD AH-1W Süper Cobra Taarruz Helikopterleri ile ilgili ek 10 adet helikopterin Türkiye’ye satışını durdurdu,…vb. ).

İşte TSK böyle şartlar altında PKK ile mücadele etti. Türkiye böyle dönemlerden geçerek PKK/KADEK terör örgütünün çözülmesini ve de dağılma sürecine girmesini başardı, fakat aradan birkaç sene geçmesine karşın şu an PKK/KADEK terör örgütünün, ağabeyleri AB ülkeleri, ABD ve İsrail kardeşlerini toparladı, onları daha örgütlü bir duruma sokarak yavaş yavaş hareketlenmelerini sağladı.

Şimdi ki durum bölge için çok vahim bir hal almaya ve de tehlike çanlarının çalmaya başladığını işaret ediyor. Bu çok dikkat edilmesi gereken (ateşten bir top) olmakla birlikte kısa bir zaman içerisinde Türkiye için de kritik süreçlerin yaşanacağı bazı önemli olayların vukuu bulacağı günler ağır ağır cephelerini oluşturmaktadır. Burada Türkiye artık nasıl bir tutum içerisinde bulunacağını, duruş şeklini, bu ateşten topu ne yapacağını belirleyip ona göre harekete geçmelidir.

Türk Milletine de büyük bir görev düşmektedir. Türk Milleti, artık “Başörtüsüyle, Popstar, Sevda Masalı, Akademi Türkiye, Televole, Türk Star” programlarıyla uğraşmayı bir kenara bırakarak kendine gelmeli ve benliğini bu tür programlardan temizlemelidir. Nedeni de bu tür programları Türk Milletine empoze eden ve de sanki Türk Milleti bu tür programları istiyor söylemleriyle insanları kandırarak Türk Milletinin fikri, ahlaki, kültürel yozlaşmasına sebep olanlar ABD ve İsrail’dir. Bunu da bu tür programlara sponsor olan şirketlere dikkat ettiğinizde bariz şekilde göreceksiniz.

Yorumlar

  • Hiç yorum yok
Yorum yazma izniniz yok

© Ulm Ülkü Ocağı | LOKKKUM 2012