Yerel dillerin seçmeli ders olması bölünmeye hizmettir

 

AKP,bölünme anayasasında BDP ve Kılıçdaroğlu’nun Yeni Kürtçü- mezhepçi CHP’siyle anlaşılırken ABD destekli Kürt açılımının 2. perdesi olan Kürtçe seçmeli ders olarak milli eğitim müfredatına girdi .Alfabesi Ruslar ve batılar tarafından sonradan yapılan.Kürtçenin yanında alfabesi bile olmayan,, Çerkezce, Lazca.Arnavutça..vs. yerel dillerde talep olursa seçmeli ders olacak, kısaca bölünme cinni AKP tarafından şişeden çıkarıldı.
AKP’nin, Kürtçe seçme ders olursa, neden diğer etnik toplulukların, mesela Çerkeslerin, Lazların, Arnavutların vb.. ana dilleri de seçmeli ders olmasın ve TBMM’de de konuşulmasın, yazılmasın. Fikri Türkiyenin ulusal bütünlüğünü parçalamaya yönelik bir saldırıdır.Peki yazı diili bile olmayan kendi aralarında bile anlaşamayan bir sözde dillin hangi lehçesi lehçesi seçmeli yapacak? Zazaca da mı seçmeli ders olacak?

Yorum (0) Tıklanma: 1602

Devamını oku...

Güçlenen Kürtçü Mafya ve PKK

Ülkemizin büyükşehirlerinin tamamı Kürtçü mafyanın kontrolü altındadır. AKP’nin iktidara gelmesiyle ,Türk mafyası AKP içindeki Kürtçü kesim tarafından tasfiye edilerek, büyük şehir ve turizm kentleri PKK-BDP destekli Kürtçü mafyaya teslim edildi.
Türkiye’nin Batı illerinde,Ege, Akdeniz, Marmara bölgelerinde ticaret tamamen, Etnik Kürt Mafyasının kontrolündedir.

Turizm bölgeleri sahil kentleri PKK destekli Kürt Mafyasının elindedir. Türklerin elinden İş yerleri zorla bu mafya tarafından alınmaktadır. İstanbul gibi büyük şehirlerin gayrı meşru dünyası, ( uyuşturucu, beyaz kadın ticareti, hırsızlık,kapkaç, kalpazanlık) PKK ve BDP destekli Kürtçü mafyanın ellindedir.
İstanbul'un eğlence mekanları ve Beyoğlu-İstiklal caddesi bu etnik mafyanın elindedir. Beyoğlu'nda ,Taksimde Sokaklarda,Mısır, Su, Pilav satan hep bu mafyanın elemanlarıdır. Buralarda Türklere hayat hakkı tanınmamaktadır.

Yorum (0) Tıklanma: 1781

Devamını oku...

Kürt Dosyası 6 - ABD ve İsrail'in Kürdistanı

 

Aslen bu yerin seçilmesinde ki ana gaye’de Kürt Ulusal Direnişinin 1961 Eylül devriminde Zawite boğazı ve Qantara boğazında oynadığı rol sebebiyle seçilmiştir. Zawite Özel Ordusu 12 yıl önce 1992 yılında kurulmuştur. Bu özel ordunun subayları bizzat İsrail tarafından İsrail’de bir dizi askeri eğitim görmüşler ve tekrar Irak’a gönderilmişlerdir. Şu anda da bizzat İsrailli subaylar tarafından Irak’ta komando eğitimi görmekteler.

İsrail, K.Irak ta bulunan Kürt peşmergelerine bilhassa da Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani nin emrindeki peşmergelere askeri komando eğitimi vermektedir. İsrail Başbakanı kasap lakaplı Ariel Şaron, Kuzey Irak Kürtleri ne askeri destek verdikleri iddialarını şiddetle reddetmektedir, fakat Mesud Barzani ve Celal Talabani ile iyi ilişkiler içinde olduklarını da itiraf etmektedir.

Amerikan New Yorker dergisinin Pulitzer ödüllü yazarı gazeteci Seymour Hersh, İsrail in Irak ın kuzeyinde ki Kürtlere askeri ve lojistik destek verdiğini ve onlarla işbirliği içinde operasyonlar yaptığını açıkladı. Seymour Hersh İsrail istihbarat ve askeri yetkililerinin şu sırada Kuzey Irak ta ayrılıkçı Kürtler le beraber çalıştığını ve bazı operasyonlar için Kuzey Irak a girdiğini belirtti.

Ayrıca Hersh, İsrail in K.Irak ta geçen yıldan beri Kürt komando birimlerini eğittiğini ve bu eğitimle İsrail in en gizli komando birimi olan Mistaravim ile aynı kapasitede yetiştirildiğini yazmıştı. İsrail Başbakanı Ariel Şaron un Yalan dediği Irak taki sinsi oyununu Halka ve Olaylara Tercuman gazetesi belgeleriyle birlikte Şaron un yüzüne Türk Tokatı şeklinde çarpmıştır.

Tercuman gazetesi, İsrail in K.Irak taki Kürt gruplarına askeri komando eğitimini paravan şirketler aracılığıyla verdiği ve bu eğitimin 6500 peşmergeye verilerek bu peşmergelerin kritik bölgelerde petrol polisi olarak görevlendirildiğini açıklamıştır. Özellikle Musul-Kerkük civarındaki petrol alanlarının güvenliği açısından kritik öneme haiz bu görevin peşmergelere verilmesinin ardında, Musevi sermayeli İngiliz Arnes güvenlik şirketinin olduğu ortaya çıktı.

Yorum (0) Tıklanma: 1775

Devamını oku...

Kürt Dosyası 5 - Suriye'de Kürt Ayaklanması

 

Geçen yazımızda oluşturulmaya çalışılan Kürdistan devletinin haritaları ve bu haritaların kimler tarafından hazırlandığına değinmiştik.

Ayrıca haritalarda ki Kürdistan devletinin sınırlarının nerelerini içine aldığını, hangi ülkelerin topraklarından ne kadarının oluşturulmaya çalışılan Kürdistan devletine katılmak istendiğini kısaca yüzeysel olarak anlatmaya çalışmıştık.

Bu günkü yazımızda Suriye’de meydana gelen ABD (CIA) ve İSRAİL (MOSSAD) tarafından kışkırtılan Kürtlerin ayaklanmasını daha geniş çerçevede anlatmaya çalışacağız.

İlk önce Suriye’de ki Kürt ayaklanmasının çıkış sebebine değinelim. Olaylar Suriye sınırında ki Haseki iline bağlı Kamışlı ilçesinde oynanan bir futbol karşılaşmasında Araplar ile Kürtlerin birbirlerine karşı attıkları sloganlar neticesinde başlayan şiddet olaylarıyla düğmeye basılmış oldu. Şiddet olayları saha dışına sıçramasıyla büyüyerek yayılmaya başladı.

İlk önce Kamışlı’da yayılarak Amude’ye sıçradı. Buralardaki Kürt ayaklanmaları ordu tarafından bastırılırken, olaylar bu sefer Halep’e sıçradı. Kürt ayaklanması Halep’e sıçradıktan sonra olaylar farklı bir yön almaya başladı. Halep’in bazı ilçe ve kasabalarında Kürt gruplar olaylar çıkarmaya başladı. Halep’in ilçe ve kasabalarına yayılan olaylar şiddetini daha da arttırmış ve Kürtler her yere saldırmaya başlamışlardı.

Halep’in Ayn el Arap ilçesinde resmi binaları basarak her yeri talan ettikten sonra ateşe verdiler. Baskında Ayn el Arap ilçe kaymakamının oğlunu da öldürdüler. Kamu binaları ile çok sayıda iş yerini ateşe verdiler. Bununla birlikte polis merkezlerini tahrip ettiler ve Ayn el Arap kaymakamının evini, özel arabasını da ateşe verdiler. Ayrıca Kürt gruplar bazı mahkumları kaçırmak için cezaevini de bastılar. Kürtler Ayn el Arap kasabasını harabeye çevirdiler.

Yorum (0) Tıklanma: 1792

Devamını oku...

Kürt Dosyası 4 - Suriye de Oynanan Oyunun İç Yüzü

 

Suriye’nin Haseki iline bağlı Kamışlı ilçesinde oynanan bir futbol karşılaşmasında Araplar ile Kürtlerin birbirlerine karşı attıkları sloganlar neticesinde meydana gelen şiddet ve bu şiddetin saha dışına sıçrayarak Resulayn ve Halep’in Aynelarab ilçesine yayılmasının ardında İsrail (MOSSAD) bulunmaktadır.

Neden İsrail sorusuna gelince; Yakın bir tarihte İsrail Suriye’yi uyarmış ve kendisine dikkat etmesini sert bir şekilde söylemişti

Suriye bu durumdan kurtulabilmek için Türkiye’ye yakınlaşmayı planlayarak Suriye devlet başkanı Beşşar ESAD sevgili eşiyle ve bir heyetle Türkiye’ye resmi bir ziyaret düzenledi. Bu ziyaret Türkiye’de bir şaşkınlık yaratmış ve herkes bu ziyaretin perde arkasını öğrenmek için çabalıyordu.

Beşşar ESAD ziyaretin amacını üstü örtülü anlattı. Yapılan bu ziyaret aslen Beşşar ESAD’ın Suriye ile İsrail’in arasını bulmak için Türkiye’yi seçtiği içindi. Bunu sağlamak için de Türk işadamlarını Suriye’ye çağırıyor ve onlara her konuda da yardımcı olunacağı hususunda sözler veriyordu.

Ayrıca asıl en önemli nokta olan Türkiye-Suriye sınırının mayınlardan temizlenerek bu bölgenin tarım sahasına dönüştürülmesi noktasında Türkiye ye öneride de bulunuyordu. Bu durum bir nevi suni sınırın oluşturulması demek anlamına geliyordu.

Birde PKK/KADEK konusunda da Türkiye ye güvence veriyordu. Bu söylenen sözler artık Türkiye ile Suriye nin arasının düzeltilmesi konusunda güzel gelişmeler olarak nitelendirilebilir. Bura da Türkiye nin önüne bir fırsat konulmuştur ve bu fırsatı da çok iyi değerlendirmek mecburiyetindedir. Türkiye ve Suriye artık her konuda dost ve müttefik iki ülke olmak zorundadır.Suriye Türkiye nin Ortadoğu ya açılan kapısı durumundadır ve bunu da değerlendirmelidir.

Yorum (0) Tıklanma: 1847

Devamını oku...

Kürt Dosyası 3 - Devlet Kurma Çabaları

 

Dünkü yazımızda Madalyon’un Öbür Yüzünü anlatmaya çalıştık ve bugün de yarım kaldığımız yerden yazımıza devam edeceğiz. ABD ve İsrail, Ortadoğu’yu tamamen kontrol altına alabilmek için önce Irak’a saldırdı.

Irak’ta ki Saddam rejimini yıktıktan sonra kendi amaçları doğrultusunda yeni geçici yönetimi göreve getirterek yeni geçici anayasayı da yangından mal kaçırır gibi baskılarla imzalattırdı. Fakat bu geçici anayasa da önemli bir nokta vardı ve O nokta da Irak’ın gelecekteki etkili gücün Kürtlere ait olacağını tescilliyordu.

Bunu ABD nin Irak taki yönetimin sivil sorumlusu Bremer, Irak ta en iyi rejimin federasyon olacağını tüm dünyaya dikte ediyordu. ABD nin, başından beri Kürt grupları desteklediğini söyleyen Bremer, ABD nin Kürtlere vermiş olduğu bu desteğin 1991 deki Birinci Körfez Savaşı ndan beri devam ettiği açıklıyordu.

Şiiler de bu duruma itiraz ettiler fakat sonuç değişmedi ve ileride de değiştirilmesi zor olacak. Kürtler ABD den ve İsrail den maddi, manevi, siyasi, ekonomik desteği aldıktan sonra çevresine yavaş yavaş saldırmaya ve hırlamaya başladı. Kürtlerin yaptıkları faaliyetleri Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) finanse ediyor, Talabani ve Barzani ye yaptıkları aylık ödemeler 7 rakamlı sayılara ulaşıyordu.

Kürtler ilk önce en büyük engelleri olan Türkmen Cephesine saldırmalarıyla gerginliği tırmandırıcı hareketler yapmaya başladılar. Irak Milli Türkmen Partisi Başkanı Mustafa Kemal Yalçın, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük binasına saldırıda bulunanlar arasında; peşmergelerin yanı sıra Türkiye’den gelen PKK/KADEK mensubu kişilerin de olduğunu açıklıyor ve Türkiye yi yardıma çağırır mesajlar veriyordu.

Yorum (0) Tıklanma: 1809

Devamını oku...

© Ulm Ülkü Ocağı | LOKKKUM 2012