Suriye Irak'laşıyor

 

BOP'un vurduğu Suriye, AKP'nin de yardım ve desteği ile Irak'a benzer bir şekilde hızla parçalanmaya doğru gidiyor. Irak'ın bölünmesi sürecinde yaşananlar bire bir Suriye'de de hayata geçiriliyor. Esad yönetimi başkent Şam ve Halep'te muhaliflerle çatışırken, ülkedeki Kürtler Kuzey Irak'da olduğu gibi terör örgütü PKK ile birlikte 4 kentin kontrolünü çatışmadan ele geçirdi ve kendi bayrağını astı.

Esad'la çatışan muhalif güçler mezhep farklılıkları sebebiyle kendi aralarında birliği sağlayamıyorlar. Suriye'de yaşanan olumsuzluklardan, istisnasız her alanda en büyük zararı Türkiye görüyor.

Esad güçleri ile muhalif güçler ülkeyi yakıp yıkarken, sınırımızda Türkiye'ye yönelik tehditler de arttı. AKP'nin desteklediği muhalif güçler Türk TIR'larını yakıp, Türk vatandaşlarına saldırdılar. Kilis'e yerleştirilen mülteciler isyan çıkararak Türk bayrağını indirdi. Suriye sınırı tamamen kapandı.

 

LİBYA'DAN SONRA SURİYE

BOP'u hayata geçirmek için her yola başvuran Erdoğan, Libya'da da muhaliflere lojistik ve parasal destek sağlamış, ancak muhalif ler işbaşına gelince İtalyanlar'ın Osmanlı'dan Libya'yı aldıkları 1912 tarihinin 100. yılını birlikte kutlamışlardı.

Aynı tutum Suriye'de de ortaya çıktı. Beşşar Esad yönetimi, başkent Şam ve Halep'te muhaliflerle çatışırken, ülkenin kuzeyindeki Kürtler ve PKK 4 kentin kontrolünü çatışmadan ele geçirdi. Suriyede bu gelişmeler yaşanırken, Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi ise, Suriyeli Kürtlerin kontrolünü ele aldığı kentlere peşmerge gönderdiği iddialarını yalanladı.

Suriye'de geçtiğimiz hafta başkent Şam'da Ulusal Güvenlik Binası'nda meydana gelen ve üst düzey yetkililerinin ölümüne neden olan patlama sonrası Esad yönetimi hem Şam'da hem de ülkenin ikinci büyük kenti Halep'te muhaliflerle çatışıyor. Beşşar Esad yönetimi bu kentlerden muhalifleri püskürtmek için büyük bir çaba harcarken, pek çok bölgedeki birliklerini de çatışma alanlarına kaydırmak zorunda kaldı.

BARZANİ BİRLEŞTİRMİŞTİ

Peşmerge başı Mesud Barzani'nin devreye girmesiyle geçtiğimiz hafta güçlerini birleştirme kararı alan Suriyeli Kürtler ve PKK bu fırsatı değerlendirdi.

PKK ile bağlantılı Demokratik Birlik Partisi, Kürt Ulusal Konseyi ve Gençlik Koordinasyon Konseyi, son iki günde ülkenin kuzeyinde herhagi bir çatışmaya girmeden 4 kentin kontrolünü ele aldı.

STRATEJİK KENT KÜRTLERİN KONTROLÜNDE

Kürtlerin kontrolüne geçen kentlerin Haske eyaletindeki Amude ile Derik, Halep eyaletindeki Kobani ve Afrin olduğu belirtildi. Stratejik konuma sahip ve petrol bölgesi olan Derik kenti de Suriyeli Kürtlerin kontrolüne geçmiş oldu.

Kürtlerin, muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu'nu söz konusu 4 kente girmesine izin vermediği de iddia edildi. Ancak Suriyeli Kürtlerin, başkent olarak gördükleri Kamışlı halen Şam rejiminin kontrolünde.

Ortadoğu Gazetesi

23.7.2012

Yorumlar

  • Hiç yorum yok
Yorum yazma izniniz yok

© Ulm Ülkü Ocağı | LOKKKUM 2012