Erdoğan, Zana görüşmesine sahip çıktı

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Leyla Zana ile yaptığı görüşmesine sahip çıktı. "Leyla Zana'nın bizimle görüşmesinden BDP ve terör örgütü rahatsız oldu, Zana'yı sorgulamaya kalktılar... " dedi.

 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile yaptığı görüşmeyle ilgili, ''Sayın Leyla Zana'nın bizimle görüşmesinden, çözüm umudunu dile getirmesinden hem BDP hem de terör örgütü çok ciddi şekilde rahatsız oldu. Art arda çok sert açıklamalar yaptı. Şu anda mahalle baskısı uygulayarak, tehdit ederek, korkutarak Sayın Leyla Zana'yı susturmaya çalışıyorlar'' dedi.Başbakan Erdoğan, Van Atatürk Şehir Stadyumu'nda düzenlenen AK Parti Van İl Kongresi'nde Vanlılara seslendi.

''Van'da artık benim Kürt kardeşim bu kan tacirleriyle, bu can tacirleriyle arasına mesafe koyacaktır ben buna inanıyorum. Gençlerin, hatta çocukların kanıyla, acıdan, gözyaşından beslenen bu eli kanlı terörle bu terörün uzantılarıyla arasına Kürt kardeşim inanıyorum ki mesafe koyacaktır'' diyen Erdoğan, Türkiye'nin uluslararası sularda düşürülen iki pilotun şehit olduğu saldırıyla teyakkuz halindeyken terör örgütünün bir kez daha milleti, milletin güvenlik güçlerini kalleşçe arkadan vurduğunu söyledi.

Terör örgütünün Kürt vatandaşlar için kan dökmediğini, onların hakları için mücadele etmediğini, onların bu ülkenin, milletin özellikle de Kürtlerin düşmanı olan çevrelere taşeronluk yaptığını belirten Erdoğan, BDP ve terör örgütünün çözümün önündeki en büyük engel olduğunu ifade etti.

Güneydoğu ve Doğu'nun belli bir kısmının yatırım alamamasının tek sebebinin bölücü terör örgütü olduğunu, çünkü yatırımcının terörden dolayı bölgeye gelmediğini anlatan Erdoğan, ''Yoksa kimsenin buraya aykırı bir bakışı yok, seve seve gelirler. Şimdi Van'a yeni yeni bir hareketlenme var, gelmeye başladılar. İnşallah gelecekler. Şimdi yeni teşvik paketiyle İnşallah bu daha da hareketlenecek'' dedi.Samimiyet ve kararlılıkla, her türlü engeli aşarak, çözümün önündeki her bariyeri kaldırarak tarihi nitelikte reformlar yaptıklarını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz, asimilasyon politikalarını, ret politikalarını, inkar politikalarını kaldıran bir iktidar olduk. Soruyorum sizlere, olağanüstü hali bu ülkede kim kaldırdı, biz kaldırdık. Partiyi kurma çalışmalarını yaparken, 2001-2002 yıllarında Anadolu'yu buraları dolaşırken bize 'Olağanüstü hali kaldırın yeter' dediniz. Biz iktidar olur olmaz 1 ay bile sürmedi, olağanüstü hali kaldırdık. 'Ret politikaları kalksın' dediniz, biz kaldırdık. İnkar politikalarını, biz kaldırdık. Asimilasyon politikalarına biz son verdik. Kürtçe'nin konuşulmasına yönelik serbestliği biz getirdik. Kürtçe'nin öğretilmesiyle alakalı üniversitelerde bu işin önünü biz açtık. 24 saat Kürtçe yayın yapan devlet televizyonunu biz kurduk. Yasakları, baskıları, sınırlamaları... Anne evladıyla cezaevinde Kürtçe konuşamıyordu, önünü biz açtık. Terörün mağduriyetlerini gidermek, tazmin etmek için vatandaşlarımızı destekledik. Faili meçhullerin, çetelerin üzerine kararlılıkla gittik. İfade özgürlüğünün, basın özgürlüğünün üzerindeki engelleri, baskıları biz kaldırdık. İnsan hakları kurumu ve kamu denetçiliği kurumunun kuruluşuna ilişkin kanunları biz çıkardık. En yakın zamanda bunun da uygulamasını başlatıyoruz.''

-''Devlet Kürt vatandaşlarımla kucaklaştı''-

AK Parti olarak Türkiye'de kardeşliği, Türkiye'yi büyütecek, kucaklaşmayı sağlayacak yeni bir dönemin adımlarını attıklarını, yolunu açtıklarını söyleyen Erdoğan, ''AK Parti iktidarları döneminde Türkiye'de devlet, benim Kürt vatandaşlarımla kucaklaştı. Bizim dönemimizde millet birbirinin etnik kökenine bakmadan muhabbetle kucaklaştı'' dedi.

Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile görüşmesine değinen Erdoğan, şunları söyledi:

''BDP tarafından aday gösterilerek seçilen bir bağımsız milletvekili Sayın Leyla Zana bir açıklama yaptı. Çözüme ilişkin umudunu dile getirdi. Randevu talep etti, verdik ve Ankara'da Başbakan Yardımcım Beşir Atalay ile üçlü bir görüşme yaptık. Çok samimi bir ortamda ön yargılardan uzak, çözümü arzulayan bir tavırla kendisiyle istişarede bulunduk. Şuraya dikkat edin Sayın Leyla Zana'nın bizimle görüşmesinden, çözüm umudunu dile getirmesinden hem BDP hem de terör örgütü çok ciddi şekilde rahatsız oldular. Art arda çok sert açıklamalar yaptılar. Şu anda mahalle baskısı uygulayarak, tehdit ederek, korkutarak Sayın Leyla Zana'yı susturmaya çalışıyorlar. İşte terör örgütü ve uzantısı budur. BDP, Doğu'nun, Güneydoğu'nun CHP'si olmak için emin adımlarla, kararlı adımlarla ilerleyen bir partidir. Nasıl ki CHP tek parti özlemi içindeyse BDP de tek parti olma özlemi içindedir. Ne diyor? Biz diyor, 'Kürtlerin partisiyiz' diyor. Hayır değilsiniz. Kürt kardeşlerimi şu anda birinci derecede temsil eden parti AK Parti'dir. Yapılan her şey ortada. Cebren, dayatarak, tehditle oy alma var, bir de demokratik olarak, halkın kendi iradesine saygı duyarak, propagandasını yapan demokratik ortamın temsilcisi AK Parti var. Nasıl ki CHP kendi fikirlerinden başkasına tahammül edemiyorsa BDP de ne yazık ki iktidar olmanın yollarını farklı şekilde zorluyor. Nasıl ki CHP Dersim'de insanları katlettiyse, demokrasiyi ertelediyse, darbelere çanak tuttuysa farklı bir sesi nerede görürse görsün susturduysa bugün BDP de aynısını yapıyor. Nasıl ki CHP statüko partisi olduysa BDP de bugün statükonun bozulmasına tahammül edemiyor. İşte bu kirli oyunu sizler bozacaksınız.''

-''Nereye varacaksınız?''

Seçim atmosferinde partisinin teşkilatlarının, ofislerinin bombalandığını, buralara molotof kokteyli atıldığını dile getiren Erdoğan, bunun AK Parti'yi propaganda ortamından caydırmak, geri çekmek için yapıldığını söyledi. Erdoğan, ''Kimse AK Parti'yi bu yolla susturabileceğini zannetmesin. Bizim il başkanlarımızı, ilçe başkanlarımızı kaçırmaya tevessül ediyorlar. Aynı şeyi Van'da da yaptılar. Nereye varacaksınız? Bu ülkede 21,5 milyon AK Parti'ye gönül vermiş insan var. Tüketemezsiniz, bitiremezsiniz. Bu yol yol değil. Eğer dürüstseniz, samimiyseniz önce halka gönlünüzü açın, 75 milyona gönlünüzü açın. AK Parti 75 milyona gönlünü açtığı için, 75 milyonu ayırt etmeksizin kucakladığı için bugün buradadır'' diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''23 Ekim'de Van'da deprem oldu, ne terör örgütü ne de BDP tahriklere, provokasyonlara, kanlı eylemlere en küçük bir ara vermediler. 75 milyon Van'ın acısı için ağarlarken, 75 milyon Van için seferber olurken, bölücü terör örgütü kan akıtmaya ve BDP provokasyon yapmaya devam etti'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Van Atatürk Şehir Stadyumu'nda düzenlenen AK Parti Van İl Kongresi'nde depremle Van'a olan sorumluluklarının daha da arttığını belirtti.

''Enkazın altından çıkan her bebek, her çocuk, her kardeşimiz 75 milyonun tamamının gözlerini yaşarttı'' diyen Erdoğan, ''Düşünebiliyor musunuz? Trabzon'da yetiştirme yurdunda kalan, bisiklet almak için harçlıklarını biriktiren 12 yaşındaki Muhammet, hayali olan bisikletten vazgeçerek 61 lirasını Van'a gönderdi. İstanbul'da sokaktan kağıt toplayarak para kazanmaya çalışan gençler, kendilerini bir kenara bıraktılar, Van'a yardım gönderdiler'' diye konuştu.

Vanlılara seslenen Erdoğan, şöyle devam etti:

''Sevgili Vanlılar, biz biriz, beraberiz, ezelden ebediyete kadar kardeşiz. Onun için bir olduk, birlikte olduk, birlikte Türkiye olduk. Bu kardeşliği hiç kimse bozamayacak. Bizim aramıza hiç kimse giremeyecek. Hiç kimse bizim kadim birlikteliğimizi çiğneyip geçemeyecek.

Lütfen dikkat edin, 23 Ekim'de Van'da deprem oldu, ne terör örgütü ne de BDP tahriklere, provokasyonlara, kanlı eylemlere en küçük bir ara vermedi. 75 milyon Van'ın acısı için ağlarken, 75 milyon Van için seferber olurken bölücü terör örgütü kan akıtmaya ve BDP provokasyon yapmaya devam etti.

Türkiye hatta dünya Van'da enkaz kaldırmaya çalışırken terör örgütü Van'ın ilçelerinde mayınlı tuzaklar hazırladı. Vanlılar burada enkaz altından insan kurtarmaya çalışırken Van Belediyesi'nin cenaze araçları Malatya morgunun önünde ne yazık ki terörist taşımak için tahsis edildi.

Türkiye'nin her yerinden doktorlar burada Vanlı kardeşime fedakarca hizmet etmenin mücadelesini verirken, BDP'nin milletvekili geldi, burada doktora şiddet uygulamak gibi bir densizliğin, terbiyesizliğin içine girdi.

Taş atmak için, molotof atmak için, kepenk kapattırmak için, askere, polise, kamu görevlisine saldırmak için anında organize olanlar, Van'da can pazarı yaşanırken, uzakta durup seyretmeyi tercih ettiler. Bu terör örgütü benim Van'daki ihtiyaç sahibi kardeşime gönderilmiş çadırı, battaniyeyi, giyecek ve yiyeceği gasbedecek kadar alçak olduğunu bir kez daha gösterdi.

Kendisi de bu toprakların bir evladı olan deprem sonrası gönüllü olarak tayin isteyip Van'a gelen polis memurumuz Murat Dilmaç'ı nöbet tuttuğu konteyner kentte kalleşçe şehit etmekten çekinmediler. Murat Dilmaç, kendi ailesinin de kaldığı konteyner kentteki depremzedelerin, güvenliğini sağlamak için orada görev yapıyordu.

Van depremiyle terör örgütünün, BDP'nin BDP'li belediyelerin maskesi bir kez daha yere düşmüştür. Bunlar sadece ve sadece kan ticareti yaparlar, can ticareti yaparlar. Bunlar gençleri kendi kirli emellerine alet eder ama o gençlerin annelerine, babalarına, kardeşlerine acıdan başka hiçbir şey vermezler''

Erdoğan, Van'ı, Erciş'i yeniden inşa ettiklerini belirterek, bunu yaparken, kardeşliği, dayanışmayı daha da yücelttiklerini söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yatırımlar ve ödemeler dahil şu ana kadar Van'a yapılan fiili harcamanın 3 katrilyon 73 trilyon 945 milyar 342 milyon Türk Lirası olduğunu bildirdi.Başbakan Erdoğan, Van Atatürk Şehir Stadyumu'nda düzenlenen AK Parti Van İl Kongresi'nde yaptığı konuşmasına ''Güneşin şehri Van'ın insanlarını en kalbi duygularımla selamlıyorum. Kongremizin Van için, Vanlı kardeşlerimiz için, ülkemiz, milletimiz, demokrasimiz için hayırlara vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum'' diyerek başladı.

AK Parti Van teşkilatının tüm kademe çalışanlarına, milletvekillerine, il, ilçe, kadın ve gençlik kollarına özverili, fedakarca çalışmalarından dolayı teşekkür eden Başbakan Erdoğan, AK Parti Van il teşkilatının her türlü övgüyü hak ettiğini, Van teşkilatının sadece siyaset mücadelesi vermediğini, her türlü tehdide, saldırıya cesaretle karşılık verdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, ''Siz, baskıya, tehdide, engellemeye, şiddete boyun eğmeden Van'dan her zaman hakkı söylediniz, her zaman hakkı savundunuz, hakkın ve haklının, halkın yanında oldunuz. Verdiğiniz mücadelenin gösterdiğiniz gayretin, ortaya koyduğunuz samimi çabaların karşılığını da Van'da gördünüz. AK Parti 3 Kasım 2002 seçimlerinde yüzde 26 olan oyunu, 12 Haziran seçimlerinde yüzde 40'a çıkardı. Bu başarıda katkısı olan herkese teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

-''Van her zaman bizim gündemimizde oldu''-

Van'ın 23 Ekim 2011 ve 9 Kasım 2011'de iki büyük deprem yaşadığını, 644 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 966 vatandaşın yaralandığını, 252 kişinin enkazdan çıkarıldığını anımsatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bir kez daha Van depreminde yaşadıklarımızın hep birlikte şahidi olarak bu kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Yakınlarına, sevenlerine, Vanlı kardeşlerime, milletime başsağlığı diliyorum, yaralı olarak kurtarılan kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum, tedavileri devam edenlere acil şifalar diliyorum, enkaz altından çıkarılan adeta yeniden hayata dönen kardeşlerimize, çocuklarımıza huzur ve hayırlı ömürler Rabbimden diliyorum.

Deprem haberini alır almaz hemen İstanbul'dan Van'a geldik, benden önce arkadaşlarım intikal etti. İstanbul ve Ankara'dan milletvekillerimiz, çeşitli kurumlarımızın yöneticileri Van'a ulaştılar. Van ve Erciş ilçemizde arama, kurtarma, yardım çalışmalarını bizzat yerinde izledik. Bakanlarımızla, milletvekillerimizle, valilerimizle kurumlarımızın yöneticileriyle gece geç saatlere kadar toplantılar yaptık, ihtiyaçları tespit ettik, gerekli talimatları verdik. 23 Ekim'in ardından da Van her zaman bizim gündemimizde oldu. Bakan ve milletvekillerimiz burada günlerce, haftalarca bu çalışmalara bizzat nezaret ettiler. Başbakan Yardımcım Beşir Bey'in koordinasyonunda bu çalışmalar sürdü. İçişleri, Kalkınma, Şehir ve Çevrecilik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanım sürekli gittiler, geldiler, çalışmaları takip ettiler. Derdimiz, tespitleri yapalım, Vanlı milletvekillerime 'siz burayı terk etmeyeceksiniz, sürekli burada kalacaksınız' dedik, onlarda buradan çalışmaları takip ettiler. Nerede, ne eksiğimiz var sürekli tespit ettiler.''

-''37 atom bombasına eşit sarsıntı''

Başbakan Erdoğan, Van'ı hiçbir zaman yalnız bırakmadıklarını, muhalefetin zaman zaman bazı şeyler söylediklerini belirterek, ''Zaten tilki yetişemediği üzüme malum 'koruk' der, kedi de yiyemediği ciğere 'mundar', erişemediği ciğere 'mundar' der. Bunların kimler olduğunu sizler biliyorsunuz. Detaylara girmeye gerek yok'' dedi.

Van'da meydana gelen depremin artçılarıyla birlikte 37 atom bombasına denk bir enerjiyi ortaya çıkardığına işaret eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Yani, 37 atom bombasına eşit bir sarsıntı gerçekleşti. Böyle büyük bir afet karşısında ülke olarak, millet olarak, tüm kuruluşlarımızla, kurumlarımızla, özel sektörümüzle, sivil örgütlerimizle, tek tek vatandaşlarımızla anında seferber olduk. İlk 6 saat içinde binin üzerinde arama, kurtarma ve sağlık ekibi Van'a geldi. İlk 6 saatte 192 iş makinesi ve araç, 5'i hava ambulansı olmak üzere 40 ambulans burada görev yapmaya başladı. İlk 6 saatte 2 bin 500 çadır, 7 bin battaniye, gıda paketleri, bol miktarda kumanya ulaştırıldı. İlk 24 saatte Van'daki arama, kurtarma, sağlık personeli sayımız 3 binin üzerine çıktı. 384 araç, 7'si hava olmak üzere 113 ambulans, 16 Genelkurmay uçağı, 10 THY uçağı, 8 bin 500 çadır, 25 bin battaniye, 4 bin katalitik soba, bol miktarda gıda Van'da depremzedelerimizin hizmetine sunuldu. Burada Kızılayımızın hakkını bir kenara koyamayız. Eksiklerimiz muhakkak olmuştur, ama herkes cansiparane elinden gelini yaptı.

Size şu ana kadar yapılanların dökümünü veriyorum, 8 bin personel görev yaptı, 732 iş makinesi çalıştı, 18'i hava olmak üzere toplam 201 ambulans hastalarımızın, yaralılarımızın imdadına koştu. Toplamda 76 bin 802 çadır buraya ulaştırıldı, 310 prefabrik, 3 bin 794 Mevlana Evi hizmete alındı, 336 bin adet battaniye dağıtıldı, 176 uçakla 300 sefer yapılarak bölgeye yardım malzemesi ve personel taşındı. Dünyanın her yerinden, dost ve kardeş ülkelerden gelen yardımları Van'a ulaştırdık.''

-''Van'a yapılanları görmeyenler var''-

Başbakan Erdoğan, yatırımlar ve ödemeler dahil şu ana kadar Van'a yapılan fiili harcamanın 3 katrilyon 73 trilyon 945 milyar 342 milyon Türk Lirası olduğuna işaret ederek, yatırımların halen devam ettiğini, devam edeceğini bildirdi.

Van'a yapılanları görmeyenlerin olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Van'ı yeniden inşa ediyoruz. Bunu görmeyenler var mı? Var. Başta ana muhalefet olmak üzere, sorsan Van'ın adresini bilmiyor, ama konuşuyor. Aynı şekilde bakıyorsunuz BDP. Yav ne yaptın, bütün bu süreç içerisinde şu Van'da ne yaptın? Bizim başlatığımız yardım kampanyasıyla Türkiye'nin 80 vilayetinden yurt dışındaki kardeşlerimizden hakikaten sembolik de olsa yardım geldi.

Sadece üniversite için 100 trilyon harcadık. 35 bin vatandaş kamu misafirhanelerine gönderildi. Bunlar, Türkiye'de bugüne kadar uygulaması yapılmamış adımlardır. Şu anda yaklaşık 17 bin 500 kalıcı konut yapılıyor, ağustos sonu eylül ortaları gibi bu konutları teslime başlayacağız. Bir miktar teslimi yapılmış olan konutlar da var. Van'da 12 bin 590, Erciş'te 4 bin 880 kalıcı konut, 30 okul, 27 cami, 10 ticaret merkezi, 17 büfe yapılıyor. Altyapı, Van, Erciş imar planları, zemin etütleri yeniden yapılıyor. Şimdi Çaldıran'dan, 42 kilometre mesafeden Van'a su getiriyoruz. Bunun da maliyeti 112 trilyon, eski rakamla. Bu Van'ın şehir şebeke suyunu yenileyecek ve Vanlı bundan sonra çok daha güvenli suyunu içecektir. Çevre yoluyla ilgili çalışmamız da kısa süre içinde halledilecek, 41 kilometre halledilecek. Edremit çevre yolu 19 kilometre bu süreç içerisinde haloluyor. KOSGEB kredileri 3 bin 795 firmaya 112 trilyon ödeme yapıldı. Toplum yararına geçici istidam uygulaması yapıldı, 6 bin 200 kişiye 56 milyon yaptığımız ödeme var. 30 bin adet konteyner, 35 adet konteyner kent olarak kuruldu. 175 bin vatandaşımızı burada şu anda konuk etmiş durumdayız.''

Başbakan Erdoğan, konuşması sırasında İŞKUR lehine tezahürat yapan bir gruba da seslenerek, ''İŞKUR görevini yapıyor, yapacak. Bunlar sizler için var. Bu inşaatların devamı sayesinde hamdolsun burada binlerce kardeşimiz şimdilik istihdam edilmiş durumda'' dedi.

Van depreminin ardından hükümetin Van ve Vanlılar için seferber ettiği imkanların toplam maliyetinin 3 katrilyonluk hesabın içerisinde olduğunu anımsatan Erdoğan, ''Atılan bu adımları hazmedemeyenler var. Onlar zannediyordi ki kendileri nasıl yan gelip yatmışsa AK Parti hükümeti de yan gelip yatacak. Biz bu yola çıkarken bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geliyoruz dedik'' diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

  • Hiç yorum yok
Yorum yazma izniniz yok

© Ulm Ülkü Ocağı | LOKKKUM 2012