Ruhban Okulu 'açılımı' Diyanet'ten

 

Türkiye'de bir ilk... Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti, 'Ruhban Okulu'nun açılması için mesaj verdi... Görmez dün bir ilke imza attı, Fener Rum Patrikhanesi'ne giderek Patrik Bartholomeos ile görüştü. Tarihi zirve 1 saat 45 dakika sürdü.

ASLİ UNSUR GÖRÜYORUZ
'Gecikmiş bir ziyaret' vurgusu yapan Görmez, Bartholomeos'un geçen Ramazan öncesi, hem hayırlı olsun hem Ramazan tebriği için Diyanet'e geldiğini, kendilerini patrikhaneye davet ettiğini anlattı. Görmez şöyle konuştu: 'Gayrimüslim vatandaşlarımızı ülkemizin asli unsuru olarak görüyoruz. Din, inanç, eğitim özgürlüğü, mabed masumiyeti konusunda kendimiz için hangi hakları istiyorsak, onların da aynı haklara sahip olmasını, her insanın özgürce inancının gereklerini, ibadetlerini ve eğitimini çocuklarına vermesini, aynı zamanda din adamları yetiştirmesini, onların bir hakkı olduğunu düşünüyoruz.

ÜLKEYE YAKIŞMIYOR
Herhangi bir dini topluluğun kendi din adamlarını yetiştirmek için başka ülkelere muhtaç olması, bu ülkenin büyüklüğüne yakışmıyor. Elbette tarihte, tarih boyunca var olduğu gibi aynı şekilde yine kanun ve mevzuat çerçevesinde varlığını idame ettirmesinin, bu ülkenin büyüklüğüne yakıştığını ifade etmek istiyorum.''

 

ATİNA'YA CAMİ
Görmez, 'Atina'da bir caminin yapılması meselesini de paylaştım. Kültürleri azınlık-çoğunluk diye tarif etmek bile yakışmıyor. Sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada, özellikle İslam dünyasında yaşayan bütün Hıristiyanların hiçbir tedirginlik içerisinde bulunmalarına gerek yoktur. Abbasiler'den bu yana birlikte yaşamayı başarmış bir medeniyetin çocuklarıyız'' diye konuştu.

YETER Kİ İZİN VERİLSİN
Bartholomeos ise 'Bu nezaketiniz ve jestiniz için çok çok memnunuz. Sizi, icraatınızı, söylediğiniz güzel sözleri takdirle takip ediyoruz. Ruhban okulumuzun tekrar açılması doğrultusunda yaptığınız açıklamaları memnuniyetle izliyoruz. Ruhban Okulu konusuna hükümetimiz müspet yaklaşıyor. Maalesef bugüne kadar okulun tekrar açılması gerçekleştirilmedi. İzin bugün çıkarsa, biz okulu yarın faaliyete geçirebiliriz'' dedi.

Akşam Gazetesi

6.7.2012

Yorumlar

  • Hiç yorum yok
Yorum yazma izniniz yok

© Ulm Ülkü Ocağı | LOKKKUM 2012